Czy Przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT od poniesionego wydatku jakim jest zegarek mechaniczny, który służy im do wykonywanej działalności gospodarczej opodatkowanej?
Pytanie choć wydaje się absurdalne należy rozpatrzyć pod wieloma względami.
Zakup w tym przypadku zegarka mechanicznego i prawo do jego odliczenia
Zakup w tym przypadku zegarka mechanicznego i prawo do jego odliczenia zależy przede wszystkim od uzasadnienia tego zakupu i udowodnienia, że zakup ten jest nie tylko powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale i przyczynie się w pewnym stopniu do zwiększania przychodów spółki.
Opis stanu faktycznego
Radca prawny posiada smartfon, ale w przypadku prowadzonych konsultacji prawnych część klientów wymaga poufności i wymagają, aby nie używał żadnych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rejestrować obraz lub dźwięk. Radca Prawny z klientem rozlicza się za każdą godzinę pracy, dlatego by czas ten był precyzyjnie odmierzony planuje kupić zegarek mechaniczny. Zaznaczono przy tym, że zegarek jest w tym przypadku niezbędny w pracy, do prowadzenia działalności gospodarczej i tylko do niej.
Podkreślono, że zegarek mechaniczny będą noszony w pracy zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16. Co ważne, podkreślono również, że zegarek nie będzie stanowił o jego statusie, nie ma też zachęcać klientów do podjęcia współpracy z nim.
Stanowisko Podatnika
Podatnik stoi na stanowisku, że jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie mechanicznego zegarka od podatku VAT należnego w prowadzonej działalności gospodarczej.
Jakie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 15 stycznia 2024r. wydał interpretacje indywidualną o numerze 0114-KDIP1-1.4012.118.2024.5.MKA w której zgodził się ze stanowiskiem Podatnika.
Wskazał, że analizując przedmiotową sprawę należy uznać, że Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zegarka mechanicznego.
Z okoliczności sprawy wynika, że Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Zegarek mechaniczny jest niezbędnym narzędziem pracy i jest urządzeniem spełniającym wszystkie wymogi w zakresie świadczonych usług prawnych dla podmiotów wchodzących w skład dużych grup kapitałowych, dla których szczególnie istotne jest zachowanie bezpieczeństwa i poufności. Ponadto Podatnik zamierza używać przedmiotowego zegarka jedynie w dniach, w których prowadzi działalność gospodarczą i wyłącznie do celów tej działalności, gdyż tylko wtedy potrzebuje mieć przy sobie bezustannie urządzenie do dokładnego odmierzania czasu poświęconego poszczególnym zadaniom.
Wydatek związany z zakupem przez Podatnika zegarka nie ma charakteru reprezentacji, tzn. nie zamierza on zakupić zegarek w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku działalności wobec innych podmiotów, uwypuklenia zasobności oraz podkreślenia profesjonalizmu. Zakup zegarka nie ma na celu zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania ze świadczonych przez Podatnika usług i nie będzie używany do celów osobistych.
W konsekwencji biorąc pod uwagę wszystkie podane przez Podatnika okoliczności Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że przedmiotowy zegarek, który planuje Podatnik kupić będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej.
Tym samym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.
Zatem stanowisko przedstawione przez Podatnika w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Na podstawie:
– interpretacji 0114-KDIP1-1.4012.118.2024.5.MKA