Wszystko wskazuje, że zmiany w podatku od nieruchomości proponowane przez Ministerstwo Finansów będą niekorzystne firm energetycznych i telekomunikacyjnych.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Celem projektu jest uporządkowanie opodatkowania obiektów, tj. budowli wykorzystywanych w biznesie oraz garaży podziemnych w budynkach mieszkalnych.
Jakie zmiany wprowadza projekt?
Sprawę garaży zgodnie z projektem rozwiązano w ten sposób, że podlegać będą one opodatkowaniu na takich samych zasadach, jak lokalne mieszkalne. Podatek zależny będzie od powierzchni garaży według stawki płaconej za mieszkanie.
Natomiast w przypadku budowli używanych w biznesie, które podlegają one stawce 2% od ich wartości, gdzie dochodziło do wielu sporów między podatnikami, a samorządami lokalnymi pobierającymi ten podatek sprawa wydaje się już nie taka prosta, z uwagi na niejasną definicję takich obiektów w prawie budowlanym, do którego bezpośrednio odsyłają przepisy o podatku od nieruchomości.
Ministerstwo finansów postanowiło rozwiązać ten problem poprzez dodanie do ustawy załącznika z 28 rodzajami budowli oraz uzupełnienie ustawy o definicję budowli i budynku, aby przestała obowiązywać zasada „co nie jest budynkiem – jest budowlą”.
W związku z tym w świetle nowych przepisów budowle takie jak np. odkryte stadiony, będą mogły być traktowane jako budynki o ile da się wśród nich wyodrębnić budynki.
Natomiast w przypadku podziemnych kanałów kablowych zgodnie z projektem opodatkowaniu podlegać będzie sam kanał, bez wliczania do jego wartości np. drogich kabli.
Takie rozwiązanie nie jest uznawane jako trafione nie ma tu już bowiem odniesienia do prawa budowlanego i pojęcia użyte w ustawie trzeba będzie interpretować według ich ogólnego rozumienia.
Jednak najważniejszą zmianą, i to na niekorzyść podatników jest wprowadzenie zasady, że budowle mają być opodatkowane jako „całość techniczno-użytkowa”. Oznacza, że w przypadku urządzeń energetycznych czy telekomunikacyjnych do podstawy opodatkowania będzie się wliczało nie tylko samą sieć czy maszty nadawcze, ale także np. urządzenia elektroniczne sterujące przepływem prądu czy emisją fal radiowych.
Projekt powstał w odpowiedzi na wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które podważały prawidłowość dotychczasowego opodatkowania garaży oraz budowli (sygn. SK 14/21i SK 23/19).
Zgodnie z założeniem Ministerstwo Finansów przygotowany projekt powinien wejść w życie ok 2025 roku.