Zniesienie współwłasności ze spłatą tylko równowartości udziału jest neutralne podatkowo.
Rozwód oraz porozwodowe rozliczenia między byłymi małżonkami to bardzo trudne sprawy. Czy dokonane rozliczenia pomiędzy małżonkami, tzw. spłata będzie opodatkowana – wg fiskusa tak – natomiast wg Sądu nie, co potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Majątek a spłata
Sprawa dotyczył rozwódki, która chciała się upewnić co do podatkowych skutków rozliczenia z byłym mężem.
Rozwódka wniosła o wydanie wniosku o interpretację w którym wyjaśniła, że jeszcze w trakcie małżeństwa (w trakcie, którego mieli rozdzielność majątkową) w lipcu 2017 r. dostała od męża udział ½ w zabudowanej nieruchomości, czynność ta z uwagi na nielimitowane byłą zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Podatniczka wyjaśniła, że w listopadzie 2018 r. z dokonano zniesienia współwłasności nieruchomości. Po tej operacji jej jedynym właścicielem został były mąż, który zobowiązał się do spłacenia w wysokości 100.000 zł (tj. połowy wartości nieruchomości).
Podatniczka chciała uzyskać potwierdzenie, czy gdy od nabycia udziału do zniesienia współwłasności nie minęło 5 lat to zostanie ona objęta podatkiem PIT, sama jednak stała na stanowisku, że nie ponieważ w jej ocenie nie powstał tutaj przychód.
Innego zdania był fiskus, który stał na stanowisku, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8a ustawy o PIT zwykle odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu, a z uwagi, że czynność ta wystąpiła przed upływem 5-letniego terminu, to występuje obowiązek zapłaty podatku.
Rozwódka nie zgodziła się ze stanowiskiem fiskusa i wniosła sprawę do sądu.
Stanowisko Sądu
Najpierw z wykładnią fiskusa nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – nie kwestionował on jednak, że „nabycie” z art. 10 ust. pkt. 8a ustawy o PIT, to każde zwiększenie aktywów majątku podatnika. Skoro udział w nieruchomości na podstawie umowy darowizny nabyto w 2017 r., a zbyto w 2018 r., to zasadniczo mogło to prowadzić do opodatkowania.
Zdaniem sądu kluczowe znaczenie ma w tym przypadku to, czy w wyniku zniesienia współwłasności uzyskano przychód więc aby mówić o powstaniu przychodu należałoby wykazać, że opodatkowane zbycie nieruchomości spowodowało przyrost majątku podatnika. W naszym przypadku w zamian za swój udział podatnik otrzymał równowartość, a to oznacza, że przychód nie powstał więc nie ma też podatku.
Podobne stanowisko przyjął Naczelny Sąd Administracyjny wskazując, że w wyniku zniesienia współwłasności nie uzyskano przychodu.
Wyrok nr II FSK 1152/21