Czy imprezy integracyjne dla pracowników mają wpływ na wyniki finansowe Spółki?
Wydaje się, że tak – dobra atmosfera w pracy ma bezpośredni wpływ na wyniki finansowe Spółki. Jednym ze sposobu poprawienia atmosfery w firmie jest właśnie organizowanie spotkań integracyjnych.
Czy koszty poniesione na organizację spotkań integracyjnych stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki?
Pracodawcy podkreślają, że organizacja takich spotkań jest pewną forma inwestycji w pracowników, która zwiększa ich efektywność oraz integruje z pracodawcą. Samo uczestnictwo pracowników w imprezach integruje zespół, wzmacnia relacje interpersonalne, które bezpośrednio – już w pracy poprawiają relacje, współpracę, a przede wszystkim sprzyjają lepszej komunikacji np. w zespołach, które zgodnie np. z schematem organizacyjnym przedsiębiorstwa miałyby małe szanse na poznanie się, realizując swoje zadania w wyodrębnionym zespole.
Pracodawcy niejednokrotnie powoływali się również na art. 16 Kodeksu pracy, który wskazuje, ze to na pracodawcy ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb kulturalnych pracowników, podkreślają również, że wydatki, które ponoszą na integrację pracowników leżą w ich zakresie i stanowią one wyraz dbałości o pracownika, o jego kondycję nie tylko fizyczną ale również jest to swoisty przejaw dbałość o sferę psychiczną pracownika – a to już ma bezpośredni wpływ na jego efektywność w pracy, która ma wpływ na uzyskane przychody Spółki.
Co na to fiskus?
Zgodnie z najnowszą interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2024 r. zgodził się ze stanowiskiem pracodawców, przyznał, że wydatki poniesione na rzecz pracowników można zaliczyć do podatkowych kosztów, ponieważ również zauważył ich związek z przychodami Spółki. Dotyczy to to także wydatków na spotkania pracownicze, które mają na celu integrację zespołu i poprawę atmosfery w firmie. Wpływają bezpośrednio na zwiększenie efektywności pracy pracowników, co przekłada się na przychody Spółki.
Czyli poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów?
Podsumowując – wydatki poniesione przez Spółkę na organizację imprez integracyjnych można rozliczyć i zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2024 r. o numerze 0111-KDIB1-2.4.4010..574.2023.3.MK „są związane z prowadzoną działalnością i mają na celu zintegrowanie zespołu, dlatego pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów.”