Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wartość niezapłaconych zobowiązań spółki z tytułu pożyczki pozostałych na moment wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS nie stanowi dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ nie dochodzi do zwolnienia z długu, potrącenia czy odnowienia.
Opis stanu faktycznego
Spółka posiada zobowiązania z tytułu pożyczki. Pożyczka została udzielona Spółce przez udziałowca. Z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki podjęto decyzję o jej likwidacji. Procedura likwidacyjna została rozpoczęta zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych.
Pożyczkodawca oraz jednocześnie udziałowiec Spółki nie wyraził jednak woli umorzenia zobowiązania spółki, tj. zwolnienia jej z długu zgodnie z art. 508 kodeksu cywilnego.
Dodatkowo co należy podkreślić, zobowiązania spółki z tytułu pożyczki na dzień jej wykreślenia z KRS nie ulegną przedawnieniu.
W związku z powyższym spółka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy wartość niespłaconych i nieprzedawnionych zobowiązań z tytułu pożyczki od udziałowca, które pozostaną w spółce na dzień wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS, nie będzie stanowić dla spółki przychodu podatkowego w CIT. Wskazała przy tym, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 3 ustawy o CIT przychodem dla celów CIT jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (w tym również z tytułu zaciągniętych pożyczek).
Podniosła również, że pojęcie „umorzenie” należy definiować dla celów podatkowych w odniesieniu do regulacji kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi do wygaśnięcia zobowiązania wskutek umorzenia dochodzi w drodze zwolnienia z długu, potrącenia czy odnowienia.
Tym samym spółka stanęła na stanowisku, że w jej przypadku nie dojdzie do umorzenia zobowiązania na żaden z opisanych sposobów, ponieważ nie dojdzie do zwolnienia z długu, ponieważ nie nastąpi zawarcie odpowiedniej umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2024 r. (0111-KDIB1-3.4010.141.2024.2.AN) zgodził się ze stanowiskiem spółki.
Potwierdził, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do zwolnienia z długu, potrącenia czy odnowienia. Wskazał, że do powstania przychodu może dojść tylko wtedy, gdy do umorzenia dojdzie w drodze nieodpłatnego zwolnienia z długu, na które dłużnik wyrazi zgodę, co w tym przypadku nie nastąpiło. Podkreślił również, że ze względu na to, że z chwilą wykreślenia z rejestru KRS spółka przestanie istnieć, a tym samym nie będzie możliwe przypisanie jej przychodu w CIT.